Jaka jest różnica pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem w szynoprzewodach? 0
Jaka jest różnica pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem w szynoprzewodach?

Jaka jest różnica pomiędzy 1-fazowym i 3-fazowym oświetleniem w szynoprzewodach?

Liczba zapytań tego i podobnego typu w googlach rośnie z dnia na dzień, liczba zapytań jakie nam zadajecie także tylko i wyłącznie wzrasta. I tak też oto poczciwiec mojego typy uradził że podejmie ten temat i napisze swoje własne rady w tym temacie. Czytelniku jak zawsze w naszym blogu postaram się wyjaśnić terminy tak aby były zrozumiałe dla każdego kto czytać potrafi. Dlatego też z tego krótkiego wpisu dowiesz się co następuje:

 

 

 

  1. Co to jest faza
  2. Co to znaczy że szynoprzewód jest jedno fazowy
  3. Co to znaczy że szynoprzewód jest trójfazowy lub jeśli wolisz trzyfazowy
  4. Po co mi to w ogóle jest potrzebne, wady i zalety obu rozwiązań.
  5. Ta faza szynoprzewodów.

 

  1. Co to jest faza?

To ten brązowy/czarny kabelek wystający z sufitu. To te dziwne L na gniazdku elektrycznym. To to co jak dotkniemy to zrobi nam nie małą krzywdę. Tak to wszystko prawda, bo w prawidłowo podłączonej instalacji elektrycznej faza to zawsze brązowy (czasami czarny) kabel wystający z sufitu. To nim jest dostarczane zasilanie do twojej lampy bądź gniazdka ale nie może prawidłowo działać bez kabla neutralnego czyli niebieskiego po którym to prąd wędruje sobie z powrotem i nie wylewa się na podłogę. Czyli od tak po prostu jest prąd! Dla bardziej szczegółowej odpowiedzi śmiało odsyłam do Internetu który to wręcz pęka o przybierający o ból głowy i nudnych jak spowiedź bibliotekarza wyjaśnień i opisów. Nas to tu mało rusza bo jedno z głównych pytani to:

  1. Co to znaczy że szynoprzewód jest jedno fazowy?

Mając, przyznaje, mgliste pojęcie czym jest faza łatwiej nam jest przejść do odpowiedzi czym jest szynoprzewód jednofazowy (1-fazowy).  Najpierw odpowiedź a później przykład tak będzie łatwiej i dla mnie i dla Was. Po szynie jednofazowej (1-fazowej)  energii płynie tylko pomiędzy dwoma przewodami fazowym L (faza) i neutralnym (N) . Wszystkie punkty znajdujące się na tym obwodzie włączane i wyłączane są jednocześnie. W praktyce wygląda to tak że szynoprzewód jednofazowy (1-fazowy) podpięty do sieci elektrycznej uruchomi wszystkie znajdujące się na nim reflektory jednocześnie bez możliwości starowania działaniem poszczególnych reflektorów. Wszystko na raz albo wcale. W przypadku mniejszych pomieszczeń nie stanowi to wielkiego problemu, posiadając załóżmy w bloku, pokój do 20 m2 tylko tak będziemy w stanie podłączyć oświetlenie. Zauważyć to możemy po trzyżyłowym kablu wystającym z sufitu. W salonach sprawa wygląda trochę inaczej, niektórzy deweloperzy w standardzie montują podwójne włączniki i kable dwu lub trzy fazowe. Taki rodzaj instalacji pozawala nam na montaż instalacji szynoprzewodu trójfazowego (3-fazowego). Co zgrabnie sprowadza nas drogi czytelniku do kolejnego z listy pytań czyli:

  1. Co to znaczy że szynoprzewód jest trójfazowy lub jeśli wolisz trzyfazowy

Poruszyliśmy powyżej temat większych pomieszczeń w których niejednokrotnie są montowane podwójne włączniki, w takim przypadku możemy będziemy posiadać więcej niż trzy żyły w kablu wystającym z sufitu. To pozwala na podpięcie do instalacji systemu przewodów trójfazowych (3-fazowych) lub trzyfazowego. Co to jest system trzyfazowy? To system posiadający trzy oddzielne obwodu sterujące, w praktyce znaczy to że na jednym szynoprzewodzie możemy oddzielnie sterować podjętymi do niego reflektorami. Przykładowo mając cztery reflektory na jednym szynoprzewodzie trójfazowym możemy wyłączyć dwa gdy pozostałe dwa zostaną włączone.   

  1. Po co mi to w ogóle jest potrzebne, wady i zalety obu rozwiązań.

Świadomość o tych rozwiązań powinna poszerzyć lub zmniejszyć wasz zakres możliwości. Jeśli dotarłeś do tego momentu w swojej lekturze to żywię głęboką nadzieję że będziesz sam wiedział jaki szynoprzewód czy w ogóle obwód jesteś w stanie zastosować u siebie. Wiedz że zawsze możesz przerobić instalację tak aby spełniała twoje oczekiwania ale zalecam wykonanie i przemyślenie wszystkiego zanim przyjdą tynki. I tak oczywiście wszystko posiada swoje wady i zalety, bardzie uniwersalnym jest jednak system trzyfazowy lub trójfazowy bo zawsze można z niego zrobić obwód jednofazowy. W drugą stronę to nie wykonalne. W trójfazowych szynoprzewodach mamy, jak z resztą wspomniano wielokrotnie, możemy sterować oświetleniem o ile tego w ogóle potrzebujemy. Na jednej stronie internetowej przeczytamy też że ten system jest bardziej stabilny. Pewnie i tak też jest chociaż czego ta stabilność dotyczy nie napisano.

  1. Ta faza szynoprzewodów.

Faza, trwa w najlepsze i nic na to nie wskazuje żeby swe trwanie nagle przerwała. I dobrze gdyż poszerza to możliwości w moim ulubionym stylów – Industrialnym. Ciężkim i nie do końca lubianym. Bo brzydki bo nie dokończony, bo to bo tamto ale coraz to częściej stosowanym.

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Wersje językowe
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl